Sergej Barbarez: “Neka raja u Mostaru sačuva malo snage dok se vratimo”

Selektor nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine Sergej Barbarez održao je konferenciju za medije nakon pobjede nad Katarom i gotovo pa izvjesnog plasmana u nokaut-fazu Svjetskog prvenstva.

Barbaraz je kazao da nije bilo sve savršeno i da ni u kom slučaju Zmajevi nisu došli na Svjetsko prvenstvo kao favoriti.

“Ne govorim ja džaba da je ovo Svjetsko prvenstvo i da je preko puta tebe neko ko ima kvalitet. Ne znam u kojem filmu mi smo u nekoj mogućnosti da dominiramo.

Mi smo došli kao čisti autsajderi da pokušamo nešto veliko uraditi i to nam se ostvarilo. Uvijek ima stvari koje nisu kako smo očekivali. Perfektan duel i dobili bi četiri ili pet razlike, ali i ovako je sjajno”, kaže Barbarez na startu konferencije za medije.

Dobio je pitanje i o Alajbegoviću. Kaže da je želio tempirati trenutak kada će mu pružiti pravu priliku jer je mlad igrač.

“Kad imate jednog golobradog momka sa 18 godina, nije bio punoljetan kada je počeo igrati, vidite mogućnosti koje on posjeduje. Najteža stvar je takvog momka obuzdati.

Dati mu pravi moment za igru, a on je to dočekao. Veliki je teret za takvog momka da to sve obuzda, ali zato sam ja to. Pokušavamo s njim sve nekako na vrijeme uraditi, osloboditi ga pritiska. Uvjeren sam da ova reprezentacija tek počinje i da će naredna prvenstva biti njihova”, dodao je naš selektor.

Osvrnuo se na navijače BiH, kojih je 30.000 stiglo na Lumen Field u Seattleu kako bi bodrili ekipu.

“Ima ona jedna, ‘mali smo ali nas je puno’. Mislim da naša dijaspora ima više stanovnika nego naša zemlja. Željni su dodira s domovinom i sportom, vidim da je njima ovo ogroman značaj.

Fantastično je imati 30.000 ljudi na stadionu. Mislim da sam najsretniji čovjek što mogu biti na ovoj bini i predstavljati svoju državu”, dodao je, a onda se osvrnuo o svemu pomalo i najavio veliku feštu kada se Zmajevi vrate kući.

“Džeko uvijek igra istu ulogu. Nema tu puno filozofije i on je naš najveći igrač. Još uvijek plijeni pažnju protivničkih ekipa. Puno je bilo želje, volje u igri. Ispisati historijski rezultat. Nikada se nismo plasirali u nokaut-fazu. Meni je kao treneru želja da to izgleda mnogo bolje. Nekad neke reakcije imam, ali uvijek u želji da to bude motiv. Počeli su mi stizati videi iz Mostara, jer tamo je moja raja. Nažalost, nismo s njima dolje, ali nadamo se da će sačuvati malo snage za parti kada se vratimo. Najmanje sedam dana”, rekao je Barbarez.

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine prvi put u svojoj historiji izborila je nokaut-fazu Svjetskog prvenstva! Sada i službeno, nakon što je Brazil rezultatom 3:0 savladao Škotsku.

OGLAS