Zalihić: Uborak je slika i prilika mostarske vlasti koja je odavno postala opasna po zdravlje građana

Požar i stanje na deponiji Uborak ponovo su otvorili pitanje odgovornosti za dugogodišnje upravljanje jednim od najvećih ekoloških problema u Mostaru. Oštre kritike na račun gradskih vlasti uputio je zastupnik DF-a u Skupštini HNK Arman Zalihić, poručivši da je Uborak postao simbol institucionalnog nemara i ozbiljna prijetnja zdravlju građana.

– Uborak je slika i prilika mostarske vlasti koja je odavno postala opasna po zdravlje građan.

Šest godina slušamo isprazne priče o planu prilagodbe, sanaciji i zatvaranju ove deponije, a u praksi nije učinjeno gotovo ništa da se ovo pitanje riješi.

Mostarska vlast još ima drskosti optuživati građane koji su se pobunili protiv ove ekološke katastrofe, dok istovremeno nezakonito i bez potrebnih dozvola odlaže smeće koje više ne zatrpava ni pijeskom.

Da ovdje ima i malo države, odgovorni bi već odavno bili procesuirani za sve što se radi na Uborku. Ovako nas bezbrižno truju i ugrožavaju zdravlje naše djece.

I možda upravo u ovim slikama leži odgovor na pitanje zašto u Mostaru ima dvostruko više oboljelih od malignih oboljenja od prosjeka FBiH, iako smo grad bez teške industrije i velikih zagađivača – naveo je zastupnik DF-a u Skupštini HNK Arman Zalihić.