HRS Mostar: Tražimo neovisnu istragu o uzroku požara i očekujemo ostavke odgovornih

Povodom aktuelnih dešavanja u Mostaru oko deponije Uborak oglasili su se iz HRS-a.

Njihovo saopštenje prenosimo u cjelosti :

– Grad je već tjednima zatrpan smećem. Na taj smo problem jasno i više puta upozoravali te tražili da komunalna poduzeća rade posao za koji ih građani plaćaju.

Nakon što je napokon krenuo odvoz otpada, na deponiji se jučer dogodila prava katastrofa. U požaru je uništena sortirnica sa strojevima, bageri te brojna druga oprema i mehanizacija. Šteta na samoj deponiji vjerojatno je višemilijunska.

No, šteta ne završava na deponiji. Jutrošnja mjerenja kvalitete zraka jasno pokazuju da je zrak iznimno štetan, posebice za djecu, trudnice i građane s respiratornim teškoćama.

Ovim putem želimo jasno naglasiti da tražimo neovisnu istragu o uzrocima požara. Nakon toga tražit ćemo sankcije za sve odgovorne, jer ovo ovaj put NE SMIJE proći bez kazni i posljedica.

Što sada možemo očekivati? Nastanak nelegalnih deponija. Ponovno gomilanje smeća na ulicama. Smanjen broj turista u jeku turističke sezone zbog ružnih slika, zagađenog zraka i onečišćenog okoliša.

Nažalost, ovo je logična i očekivana posljedica dugogodišnjeg lošeg upravljanja javnim poduzećima, u kojima se postavljaju podobni, a ne sposobni. Ovaj put to nas doslovno može stajati zdravlja i života.

U sljedećim danima tražit ćemo analize tla, rijeka, zraka i svih drugih mogućih posljedica ove katastrofe.

Jedina svijetla točka u ovoj katastrofi su vatrogasci, koji su i ovaj put pokazali profesionalnost i hrabrost. Zahvaljujemo im na nesebičnoj žrtvi i odvažnosti.

Gradski odbor HRS-a Mostar