Krizni štab zasjedao u Mostaru: Kreće se sa zasipanjem deponija, šteta je višemilionska

Štab civilne zaštite Grada Mostara održao je sjednicu vezano za požar na odlagalištu Uborak, nakon koje je mostarski gradonačelnik Mario Kordić poručio kako nema mogućnosti od eksplozije metana te da se ne treba stvarati panika.

“Trenutno pokušavamo riješiti dva problema, jedan je do kraja ugasiti požar, a drugi je odvoz miješanog komunalnog otpada iz grada. U razgovoru s vatrogascima utvrđeno kako je jedina mogućnost gašenja požara zasipanje deponijskih polja te je angažirana tvrtka koja će već danas krenuti s tim procesom”, izjavio je Kordić.

Što se tiče odvoza komunalnog otpada, gradonačelnik je kazao kako je određena lokacija koja će se koristiti isključivo za pretovar otpada.”Otpad se neće odlagati bilo gdje drugo u Mostaru, na nekim divljim deponijama. Lokalitet za pretovar određen je u Vrapčićima i bukvalno će se na tom mjestu iz “specijalki”, odnosno vozila koja prikupljaju otpad, taj otpad pretovarati u adekvatna vozila koja će onda ići na druge lokacije gdje će se taj otpad trajno odlagati”, rekao je Kordić.

Gradonačelnik je potvrdio kako se o prihvatu otpada trenutno razgovara s više sanitarnih deponija na području Federacije BiH i Republike Srpske.

Također, na jutrošnjoj sjednici je donijeta odluka o angažmanu kompanije koja će kontinuirano raditi monitoring kvalitete zraka, pogotovo u sjevernom dijelu grada.

“Kvaliteta zraka je trenutno lošija, ali ništa zabrinjavajuće za zdravlje, osim za rizične skupine koje imaju plućne ili ostale probleme. Na satnoj bazi ćemo obavještavati naše građane kakva je kvaliteta zraka. Kontaktirali smo i Federalni zavod za javno zdravstvo, koji će se također uključiti s preporukama i adekvatnim mjerama”, kazao je Kordić.

Nema straha od eksplozije

Gradonačelnik je komentarisao i napise pojedinih portala kako postoji mogućnost eksplozije metana da odlagalištu.

“Kontaktirali smo struku, a oni tvrde kako ne postoje rizici od eksplozije metana jer požarom uopće nije zahvaćeno staro deponijsko polje, koje bi, opet eventualno, moglo imati takve ‘kaverne plina’. Zapaljeno je tzv. ‘sedlo’, najnovija deponija u kojoj ne postoji mogućnost da se takav plin u međuvremenu formirao. Ne smije se širiti panika kroz izjave ljudi koji o ovome nemaju pojma, a pogotovo ne od ljudi koji su dobrim dijelom kumovali ovoj cijeloj priči”, poručio je Kordić.