BH ZELENI nakon požara na Uborku: Vrijeme je da Mostar dobije trajno rješenje za otpad
Požar na deponiji „Uborak“ u Mostaru ponovo je uznemirio građane i otvorio pitanja problema odlaganja otpada i zaštite okoliša u Hercegovini.
Imajući u vidu činjenicu da je deponija „Uborak“ dugogodišnja noćna mora Mostaraca, BH ZELENI izražavaju ozbiljnu zabrinutost i pozivaju nadležne federalne i druge institucije da konačno problem shvate ozbiljno i počnu rješavati pitanje budućnosti deponije „Uborak“ i generalno sistem odlaganja otpada u Mostaru.
Posljednji incident u „Uborku“ još jedan je dokaz da pitanje upravljanja otpadom u Bosni i Hercegovini nije adekvatno riješeno, te da nepostojanje sistemskih i dugoročnih rješenja dovodi do situacija koje imaju potencijalne ekološke i zdravstvene posljedice po stanovništvo.
Pozivamo nadležne institucije da hitno i transparentno informišu javnost o uzrocima požara, stepenu zagađenja zraka, kao i o mjerama koje se poduzimaju kako bi se zaštitili građani Mostara i okolnih naselja.
BH ZELENI insistiraju na tome da se pitanje upravljanja otpadom konačno riješi kroz savremene i ekološki prihvatljive modele – navodi se u saopćenju.
OGLAS

