Dramatičan apel: Zbog toksičnog dima s Uborka hitno evakuisati djecu i trudnice

Foto: Belmin Krhan

Dok je na deponiji Uborak kod Mostara i dalje aktivan požar, iz udruženja “Eko akcija” uputili su oštro upozorenje javnosti i nadležnima, naglašavajući da zvanične preventivne mjere nisu dovoljne za zaštitu zdravlja građana u ovom trenutku.

“Rješenje nije zatvaranje prozora i izbjegavanje boravka na otvorenom, već evakuacija ugroženih kategorija stanovništva”, poručuju iz Eko akcije dok se požar širi.

Aktivisti objašnjavaju da zapaljenjem otpada nastaje niz izuzetno toksičnih hemijskih spojeva, među kojima su dioksini i furani – jedne od najopasnijih hemikalijama poznatih čovječanstvu, koje mogu izazvati niz teških posljedica po zdravlje, uključujući i pojavu karcinoma. Budući da su mala djeca, starije osobe i trudnice osobito ranjivi na ove zagađujuće tvari, iz udruženja su izdali hitnu preporuku za evakuaciju dok gašenje traje.

“Preporučujemo da se iz neposredno ugroženih naselja izmjeste djeca, stariji i trudnice! Požar na deponiji Uborak nije nikakva prirodna nepogoda, već direktna posljedica nebrige Gradske uprave Grada Mostara”, eksplicitni su iz Eko akcije.

Federalno ministarstvo traži hitan inspekcijski nadzor

Zbog ovog opasnog incidenta odmah je reagovalo i Federalno ministarstvo okoliša i turizma, zatraživši pojačan inspekcijski nadzor i kontinuirano praćenje stanja na terenu kako bi se utvrdile eventualne posljedice po okoliš i zdravlje stanovništva.

Federalna ministrica Nasiha Pozder u stalnom je kontaktu s nadležnim institucijama i službama koje učestvuju u gašenju požara i saniranju posljedica. Iz ministarstva navode da se radi o ozbiljnom požaru, te se nadaju da neće prouzrokovati trajne i teže posljedice.

“Ministarstvo će nastaviti pratiti razvoj situacije i o svemu pravovremeno obavještavati javnost. Istovremeno očekujemo da nadležni subjekti bez daljnjeg odlaganja provedu obaveze koje su godinama zanemarivane, kako bi se spriječili novi incidenti i konačno započeo proces trajnog rješavanja problema deponije Uborak”, saopćeno je iz Ministarstva.

Podsjetimo, požar je izbio na lokalitetu odlagališta krutog otpada “Uborak”, gdje je vatra zahvatila glavno skladište i prateće objekte, zbog čega su zaposleni hitno evakuisani. U akciju gašenja dubinskih slojeva deponije uključene su kompletne snage Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar, Oružane snage BiH, kao i avion Air Tractor.

Zbog gorenja specifičnih materijala, gust dim i neugodan miris paleži i dalje se šire prema sjevernim naselja Mostara i prema Čapljini. To je ponukalo Gradsku upravu i Civilnu zaštitu da izdaju naredbu građanima da zatvore prozore i izbjegavaju izlazak vani.

OGLAS