HDZ 1990 o situaciji na deponiji u Mostaru: Građani se ne smiju buditi uz dim i upozorenja bez odgovora

Gradski odbor HDZ-a 1990 Mostar oglasio se saopćenjem za javnost u kojem izražava duboku zabrinutost zbog razvoja situacije na području Javnog preduzeća Deponija, a zbog koje su nadležne institucije građanima Mostara uputile preporuke da zatvore prozore i izbjegavaju boravak na otvorenom.

Iz ove stranke smatraju neprihvatljivim da se građani o potencijalnoj ugrozi zdravlja obavještavaju tek kada je situacija već eskalirala do nivoa vanrednih upozorenja.

Ističu da Mostarci imaju pravo na blagovremene, potpune i transparentne informacije o svim događajima koji mogu utjecati na njihovo zdravlje i kvalitetu života.

Od gradskih vlasti, uprave JP Deponija i svih nadležnih službi GO HDZ 1990 Mostar očekuje hitno i jasno očitovanje o uzrocima nastale situacije, mogućim posljedicama za zdravlje stanovništva te mjerama koje se poduzimaju kako bi se spriječilo njeno ponavljanje.

“Posebno naglašavamo da problem upravljanja otpadom i stanja na gradskoj deponiji već godinama predstavlja jedno od ključnih komunalnih i ekoloških pitanja u Mostaru. Umjesto parcijalnih i privremenih rješenja, građani zaslužuju odgovoran pristup, dugoročnu strategiju i sistem koji neće ugrožavati njihovo zdravlje i okoliš”, navodi se u saopćenju.

GO HDZ 1990 Mostar pozvao je nadležne institucije da redovno informišu javnost o svim relevantnim činjenicama te da zaštita zdravlja građana bude apsolutni prioritet.

“Mostar ne smije biti grad u kojem se građani bude uz dim i upozorenja, a ostaju bez odgovora na pitanja tko je odgovoran i kako će se ovakve situacije spriječiti u budućnosti”, zaključuje se na kraju saopćenja Gradskog odbora HDZ-a 1990 Mostar.